
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview X1 Soul |
| Dimensions | 143 x 69 x 7.9 mm (5.63 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 129.4 g (4.55 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 6 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 250 h |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.