
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$511
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview X1 Xtreme |
| Dimensions | 150.6 x 75 x 9.7 mm (5.93 x 2.95 x 0.38 in) |
| Weight | 150.5 g (5.29 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 16 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Standby | Up to 250 h |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.15 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.