
4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 2200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview X1 Xtreme Mini |
| Dimensions | 137 x 66 x 10.3 mm (5.39 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 139.2 g (4.90 oz) |
| Colours | White, Green |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 16 MP, AF |
| Front Camera | 4 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2200 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 11 h |
| Standby | Up to 220 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.15 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.