
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2350 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview X2 Soul Style |
| Dimensions | 142.4 x 71.2 x 7 mm (5.61 x 2.80 x 0.28 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2350 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 235 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.