
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$456
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP 13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, February
| Brand | Allview |
| Model | Allview X4 Soul |
| Dimensions | 154.2 x 76.4 x 7.4 mm (6.07 x 3.01 x 0.29 in) |
| Weight | 167.5 g (5.93 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP 13 MP, 1/3.1", 1.12m, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 14 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 428 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.