
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, January
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Conjr |
| Dimensions | 143 x 72 x 8.7 mm (5.63 x 2.83 x 0.34 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Colours | Gray |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, AF, OIS |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 7, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.