
6.53 inches, 104.7 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
6.53 inches, 104.7 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP 48 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Cancelled
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Legacy 5G |
| Dimensions | 165 x 77 x 9.5 mm (6.50 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colours | Yellow/Blue |
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, HDR10 | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Main Camera | 16 MP 48 MP, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, (ultrawide) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSD |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.