
6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, October 05
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool 12A |
| Dimensions | 156.2 x 75.2 x 8.9 mm (6.15 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 202.5 g (7.16 oz) |
| Colours | Dream Black, Dream Blue, Fantasy Silver |
| Screen Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~273 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP 16 MP, PDAF 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSD |
| Processor | Quad-core (1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, glass back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.