
6.52 inches, 104.4 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
6.52 inches, 104.4 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4900 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, June 12
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool 10 |
| Dimensions | 165.7 x 76.5 x 9.1 mm (6.52 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 202.8 g (7.16 oz) |
| Colours | Black, Blue, White |
| Screen Size | 6.52 inches, 104.4 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP 16 MP, f/1.5, PDAF 2 MP 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4900 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSD |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.