
6.22 inches, 96.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$95
Display
6.22 inches, 96.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, October
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool 5 |
| Dimensions | 157 x 76 x 8 mm (6.18 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Gradient Blue, Midnight Blue |
| Screen Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 13 MP, AF 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 38, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.