
6.53 inches, 104.7 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
6.53 inches, 104.7 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio)
Camera
25 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2021, January 08
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool S |
| Dimensions | 161.2 x 76.2 x 8.9 mm (6.35 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| Colours | Moon White, Lapis Blue, Night Black |
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 25 MP, f/2.0, (wide), 1/2.78", 0.9m 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.0, 120 (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) 0.3 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.