
6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio)
Camera
Motorized pop-up 21 MP 48 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, October 15
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool 6 |
| Dimensions | 162.4 x 76.5 x 9.2 mm (6.39 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colours | Gray, Blue |
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | Motorized pop-up 21 MP 48 MP, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.