
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 4060 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool1 dual |
| Dimensions | 152 x 74.8 x 8.2 mm (5.98 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Colours | Gold, Silver, Rose Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, PDAF 13 MP |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4060 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.