
5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$71
Display
5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, June
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool 3 Plus |
| Dimensions | 145.7 x 70.9 x 8.2 mm (5.74 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Ocean Blue, Cherry Black |
| Screen Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 19, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.