
5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 3200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool M7 |
| Dimensions | 151.1 x 74.3 x 6.9 mm (5.95 x 2.93 x 0.27 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| Colours | Matte Black, Dark Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4m, PDAF |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12m |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.