
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$456
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4070 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, January
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Cool S1 |
| Dimensions | 151.4 x 74.7 x 7.5 mm (5.96 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | Yes |
| Battery | Li-Po 4070 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.