
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$100
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2450 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Defiant |
| Dimensions | 144.5 x 71.4 x 10.2 mm (5.69 x 2.81 x 0.40 in) |
| Weight | 184.3 g (6.49 oz) |
| Colours | Storm gray |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@24fps |
| Battery | Li-Ion 2450 mAh battery |
| Talk Time | Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 216 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.