
6.36 inches, 104.4 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
6.36 inches, 104.4 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, May
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Legacy |
| Dimensions | 165.9 x 80.5 x 8.4 mm (6.53 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 6.36 inches, 104.4 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~380 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP 16 MP, AF 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.