
5.5 inches, 109.5 cm2 (~93.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
5.5 inches, 109.5 cm2 (~93.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Mega |
| Dimensions | 153 x 76.8 x 7.9 mm (6.02 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Colours | Gold, White, Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 109.5 cm2 (~93.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.