
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3050 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, December
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Mega 3 |
| Dimensions | 152 x 77 x 8.2 mm (5.98 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Champagne White, Moondust Grey, Gold White |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 720p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Po 3050 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 200 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio; recording |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.