
5.45 inches, 76.7 cm2 display
Price (USD)
$83
Display
5.45 inches, 76.7 cm2
Camera
5 MP 8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2018, August
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Mega 5A |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | Gold |
| Screen Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP 8 MP, f/2.0, PDAF 0.3 MP, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-820MP1 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.