
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Modena |
| Dimensions | 153 x 77.5 x 8.6 mm (6.02 x 3.05 x 0.34 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 10 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 330 h (2G) / Up to 270 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.