
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Note 3 |
| Dimensions | 151 x 77 x 9.3 mm (5.94 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | - |
| Colours | White |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.