
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, January
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Note 3 Lite |
| Dimensions | 140.8 x 70.4 x 8.9 mm (5.54 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Colours | Black, White, Champagne white |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 8, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.