
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$107
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 4070 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Note 6 |
| Dimensions | 153.7 x 76.4 x 8.6 mm (6.05 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, 2.2, AF 8 MP 5 MP, depth sensor |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4070 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.