
5.0 inches, 68.9 cm2 display
Price (USD)
$122
Display
5.0 inches, 68.9 cm2
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad NX1 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.4, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | Dual-LED flash | 720p |
| Battery | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.