
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, March
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Porto S |
| Dimensions | 143 x 72 x 7.6 mm (5.63 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.4, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | Dual-LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Standby | Up to 200 h (2G) / Up to 150 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.