
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, July
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Torino |
| Dimensions | 154 x 76.5 x 8.7 mm (6.06 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Colours | White/Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 16 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Standby | Up to 250 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.