
4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, March
| Brand | Coolpad |
| Model | Coolpad Torino S |
| Dimensions | 139 x 67.8 x 7.9 mm (5.47 x 2.67 x 0.31 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black, White, Gold |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 5 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.