
5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$178
Display
5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee A1 Lite |
| Dimensions | 150.5 x 74.4 x 8 mm (5.93 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| Colours | Gold, Black |
| Screen Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12m, PDAF |
| Front Camera | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0m |
| Video | Dual-LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.