
6.1 inches, 91.3 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
6.1 inches, 91.3 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 13 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, August 31
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee Max |
| Dimensions | 148 x 70.9 x 10.8 mm (5.83 x 2.79 x 0.43 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Black, Red, Royal Blue |
| Screen Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP 13 MP, (wide), AF 0.3 MP (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@24fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.