
6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, December
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee K30 Pro |
| Dimensions | 165 x 76 x 8 mm (6.50 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Black, Blue, White |
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~263 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 120 (ultrawide) 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, glass back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.