
6.53 inches, 102.9 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
6.53 inches, 102.9 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2020, September
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee K3 Pro |
| Dimensions | 164.3 x 77.6 x 9.7 mm (6.47 x 3.06 x 0.38 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colours | Jade Green, Pearl White |
| Screen Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12m 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.0m, AF 2 other unknown cameras |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.