
6.1 inches, 89.8 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
6.1 inches, 89.8 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 3200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, November 09
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee P12 |
| Dimensions | 156.1 x 73.7 x 9.7 mm (6.15 x 2.90 x 0.38 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colours | Black, Purple |
| Screen Size | 6.1 inches, 89.8 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~288 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP 13 MP, (wide), AF 0.3 MP, (ultrawide) 0.3 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, glass back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.