
6.55 inches, 103.6 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
6.55 inches, 103.6 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP 48 MP
Battery
Li-Po 5100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, November 16
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee M12 |
| Dimensions | 163.9 x 76.8 x 9.3 mm (6.45 x 3.02 x 0.37 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colours | Magic Green, Dazzling Black |
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 115, (ultrawide) 2 MP (depth) 2 MP (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - model 1Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - model 2 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.