
6.0 inches, 92.9 cm2 display
Price (USD)
$185
Display
6.0 inches, 92.9 cm2
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 10000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, August 31
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee M30 |
| Dimensions | - |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 16 MP, (wide), AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 10000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.