
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee Ctrl V4 |
| Dimensions | 136 x 67 x 9.7 mm (5.35 x 2.64 x 0.38 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR Series 5XT |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.