
5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2670 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2018, January
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee F205 |
| Dimensions | 148.4 x 70.7 x 8 mm (5.84 x 2.78 x 0.31 in) |
| Weight | 135.6 g (4.80 oz) |
| Colours | Gold, Red, Blue |
| Screen Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2670 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.