
6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, July 15
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee S12 |
| Dimensions | 164.6 x 76.6 x 8.8 mm (6.48 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP 16 MP, (wide), AF 8 MP, (ultrawide) 2 MP (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.