
5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$1,249
Display
5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 12 MP
Battery
Li-Po 7000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2016, December
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee M2017 |
| Dimensions | 155.2 x 77.6 x 7.4 mm, 10.8 cc (6.11 x 3.06 x 0.29 in) |
| Weight | 238 g (8.40 oz) |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 12 MP, PDAF 13 MP, 2x optical zoom |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps |
| Battery | Li-Po 7000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h (3G) |
| Standby | Up to 915 h (3G) |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.