
6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$500
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Po 6020 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2017, May
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee M6s Plus |
| Dimensions | 163.3 x 80.9 x 8.3 mm (6.43 x 3.19 x 0.33 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4m, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6020 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 51 h (3G) |
| Standby | Up to 843 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.