
6.01 inches, 93.2 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
6.01 inches, 93.2 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, September
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee M7 |
| Dimensions | 157 x 76 x 7.2 mm (6.18 x 2.99 x 0.28 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colours | Sapphire Blue, Star Blue, Maple Red, Champagne Gold, Black |
| Screen Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 16 MP, AF 8 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, recording |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.