
6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$282
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, November
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee M7 Power |
| Dimensions | 156.4 x 76.7 x 8.6 mm (6.16 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colours | Dark blue, black, gold |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 56 h (3G) |
| Standby | Up to 625 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.