
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, January
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee Marathon M5 lite |
| Dimensions | 143 x 69.9 x 8.5 mm (5.63 x 2.75 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colours | Gold, Gray |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 33 h (2G) / Up to 19 h (3G) |
| Standby | Up to 450 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.