
5.0 inches, 68.9 cm2 display
Price (USD)
$152
Display
5.0 inches, 68.9 cm2
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2016, December
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee P7 |
| Dimensions | - |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Colours | White, Latte Gold, Gry |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | S |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.