
5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$348
Display
5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3410 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, December
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee S11 |
| Dimensions | 159.5 x 77.7 x 7.8 mm (6.28 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Moonlight blue, space gold, cherry powder |
| Screen Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, AF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3410 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.