
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$424
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3130 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2016, June
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee S6 Pro |
| Dimensions | 153 x 75.3 x 7.6 mm (6.02 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Gold, Silver, Rose Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3130 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 38 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 558 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.