
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2017, January
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee Steel 2 |
| Dimensions | 144.3 x 70.5 x 8.6 mm (5.68 x 2.78 x 0.34 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Jazz Gold, Gold Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | S |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 45 h (3G) |
| Standby | Up to 527 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.