
4.2 inches, 48.6 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$597
Display
4.2 inches, 48.6 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 2530 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, June
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee W909 |
| Dimensions | 124.1 x 62.8 x 16.5 mm (4.89 x 2.47 x 0.65 in) |
| Weight | 207.7 g (7.41 oz) |
| Colours | Rose gold/Black |
| Screen Size | 4.2 inches, 48.6 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~350 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 16 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2530 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.