
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$107
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee X1 |
| Dimensions | 144.3 x 72.2 x 8.8 mm (5.68 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.